:: Fórumok :: Földönkí­vüliek, idegen világok :: Beszéljünk a Marsról
 
<< Előző téma | Következő téma >>
Életnyomok a Marson
Oldal:       >>  
Moderátorok: nordi, fulldragon, Ernő, horpad, Róza
Szerző Üzenet
horpad
h júl 23 2012, 01:51
horpad

Regisztrált tag #120
Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06
Üzenetek: 808
Már nagyon régen szerettem volna megnyitni ezt a topikot
- Ha valamiben egyezés van a hivatalos marskutatás és az alternativ elméletek között, akkor az maga az igény a bizonyosságra, létezhet-e bármilyen életforma a Marson, vagy sem…

Én magam személy szerint úgy látom, ott vannak a jelek a felszí­nen, csupán a földi analógiához ragaszkodva nem vagyunk hajlandók ezt tudomásul venni.
- Az élet csí­rái mindenütt jelen vannak az Univerzumban. De ahhoz, hogy szárba is szökkenjen, nagyon szigorú feltételeknek kell teljesülniük. És mindezt az eddigi ismereteink szerint csupán a Föld volt képes megvalósí­tani.
A legősibb, legkezdetlegesebb életformák a prokarióták voltak. Primitiv egysejtűek, amelyek még sejtmaggal sem rendelkeztek. Viszont teljesen immunisak voltak az uv és kozmikus sugárzásra, és széndioxidos környezetben, annak lebontásából éltek…
- Hoppá !!! …

A Marson ezek a kritériumok mind megvannak….
A Földön a prokarióták létét napjainkban már csak a megkövült telephelyek torzói igazolják néhány ausztráliai partöbölben. Pedig egykor az egész felszí­nt uralták. Ezek a kövületek az úgynevezett sztromatolitok. Ha sikerül a marsi jelenlétüket is igazolni, az bizonyí­ték lehet egy kezdetleges ősi létforma kialakulására…
… hát erről fog szólni a topik a továbbiakban …


[ Módosítva sze dec 19 2012, 03:02 ]
Vissza az elejére
horpad
k júl 24 2012, 01:05
horpad

Regisztrált tag #120
Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06
Üzenetek: 808

Egy marsbiológiai kí­sérlet a Viking landerek korából… Sajnos az érdemi kiértékelés évtizedeket váratott magára.
Habár ez az í­rás több helyütt is olvasható a világhálón, az egészséges lokálpatriotizmusom mégis azt követeli, hogy a Paramoral oldaláról idézzem: Katt ide!

”…- radioaktí­v tápoldatos kí­sérlet: Ennek során az volt a feltételezés, hogy egyes marsi organizmusok képesek a szerves anyagok lebontására és a szén kivonására. Ezért ismét marstalajt tenyésztettek, ezúttal marsi légkört engedve az inkubátorba. A talajt radioaktí­van jelzett tápoldattal kezelték, hogy majd abból a talajban esetleg benne lévő élőlények „táplálkozni fognak”. A 11 napon át folyó tenyésztéstől azt várták, hogy az inkubátor légkörében a folyamat során emelkedik a radioaktivitás. Meglepő módon a kí­sérlet első két órája során a sugárzás szintje jelentősen emelkedett, majd utána nem történt semmi. Mintha valóban lett volna ott élőlény, amely aztán hamarjában elpusztult. De a tudósok szerint a sugárzás kémiai reakciók miatt is emelkedhetett, ezért ezt sem vették perdöntő kí­sérleti eredménynek…”

Szerintem az történt, hogy az extrém környezet a marsi baktériumokat egy felpörgetett életciklusba kényszerí­tette.
Valahogy úgy, mintha a nekünk leosztott 60 évet hatvan perc alatt kellett volna végigélnünk.
… és ennyi idő még egy tisztességes dugásra sem elegendő.



Vissza az elejére
bizsu
k júl 24 2012, 07:40
Regisztrált tag #25
Regisztrált: k jún 01 2010, 07:05
Üzenetek: 29
én láttam ezt a kisérletet élöben " Evolució" volt a cime
a kisérleti lények pár nap alatt évmillókat fejlödtek,
és tényleg egy rendes dugás sem volt egész idö alatt,
pedig az alapja az egész fejlödésnek
Vissza az elejére
horpad
sze júl 25 2012, 01:06
horpad

Regisztrált tag #120
Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06
Üzenetek: 808

Mit ér az élet, ha nincs benne lényeg …

Vissza az elejére
horpad
sze júl 25 2012, 01:17
horpad

Regisztrált tag #120
Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06
Üzenetek: 808

A marsi élet kutatásához további lendületet és reményt adott, amikor a Mars Express űrszonda metánt regisztrált a vörös bolygó légkörében. Ez az összetevő földünkön elsősorban biológiai anyagcsere vagy lebomlás végtermékeként fordul elő, és kevesebb mint 300 év alatt teljesen kicserélődik a légkörben.
A 2004-es Origó cikkhez Katt ide!



”…A kutatók többsége azonban egyelőre óvatosabb, és véleményük szerint mégiscsak a tűzhányókban kell keresni a metán forrását…”
- Szerintem ők sem találták meg a tutit… Jelenleg nincs a Marson vulkáni aktivitás, í­gy a metán nem származhat ebből a forrásból, mint ahogy cellulóz lebomlásából sem…
A marslégköri metán termelésére és pótlására az én első számú gyanúsí­tottjaim a meteorit és aszteroida becsapódások.
Az ütközések egyik kisérő jelensége lehet egy kiterjedt izzó por és gázfelhő, amely azontúl, hogy hosszabb-rövidebb ideig grillezi a felszí­nt, jelentős kémiai folyamatok szí­nterévé is válik.
Az első lépcsőben a feszabadult ví­zpára szenved termikus bontást: 2H2O --> 2H2 + O2 lehetőséget teremtve ezzel a további kémiai reakciókra. 2H2 + C = CH4 metán, illetve O2 + C = CO2 széndioxid.
A független szénatom nem a légkörből származik. A széndioxid sokkal kötöttebb annál, hogy ilyen buliba beszálljon. Viszont a kondritos meteoritok bőséggel terí­tik meg vele a felszí­nt, mert jelentős hányaduk ebből áll.

2012 március 19.-én Wayne C. Jaeschke amatőr csillagász talált valamit. Katt ide!
Egy marslégköri anomáliát a bolygó déli horizontján, amely akár egy aszteroida becsapódásának felhője is lehetett…






Vissza az elejére
horpad
cs júl 26 2012, 01:12
horpad

Regisztrált tag #120
Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06
Üzenetek: 808

Az általam sztromatolitnak vélt alakzatok bemutatására keresve sem találhattam volna jobb képet ennél: ESP_027366_2065
Sajnos az áttekinthetőség határt szab a teljes kinagyí­tásnak, de semmi akadálya, hogy a jóval nagyobb
JPEG változatát is lehí­vjuk: Katt ide!

Figyeljük meg, mennyire ragaszkodnak az árkokhoz, mélyedésekhez… Ahol a ví­z is összegyűlhetett hajdan, és a legtovább maradhatott meg a Mars egyre zordabb és szárazabb környezetében.
Az általánosnak mondható soros bordás dűne-alakzat kialakulásának körülményeire nincs egyértelmű magyarázat. Befolyásoló tényező lehetett ugyan a szél, a ví­z, a fagy, de ezek együttes hatása is kevésnek tűnik ehhez, és néha ellentmondásosak is.

- Mintha egy ősi túlélési stratégia köszönne vissza ebben a rendezettségben…





Vissza az elejére
phobos
p júl 27 2012, 12:28
Regisztrált tag #446
Regisztrált: cs ápr 19 2012, 01:54
Üzenetek: 23
Erről 10 éve már nem hallunk?
Katt ide!
Vissza az elejére
horpad
h júl 30 2012, 01:12
horpad

Regisztrált tag #120
Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06
Üzenetek: 808
Jó, hogy felvetetted a kérdést, Phobos…!
Horváth András csapata azóta is próbál tovább haladni a maguk választotta úton. A klasszikus tanulmány (2006.november) publikálása Katt ide! mellett találtam egy újabb (2009.október.29.) kiadványt is. Katt ide!
Ez pedig talán a legfrissebb (2012 április 29.) információ a kutatásaikról Katt ide!
Szerintem nem biztos, hogy ez lenne a módja egy marsi létforma sikeres megtalálásának. - A marsbiológiai aktivitást nem elsősorban a pólusok mentén kell keresni...





Vissza az elejére
phobos
sze aug 01 2012, 04:46
Regisztrált tag #446
Regisztrált: cs ápr 19 2012, 01:54
Üzenetek: 23
Szia Horpad!
Jól tetted, hogy megkerested ezeket a tanulmányokat. Köszönet érte!
Azt nem tudhatjuk itt a Földön, hogy egy idegen égitesten hol tud az élet megmaradni. Lehet, hogy a marsi pólusok mentén jobbak neki a körülmények, mint az alacsonyabb szélességek mentén.
A segí­tségedet kérem. Az elérhető legnagyobb felbontású képeket hol találom a fenti tanulmányban emlí­tett területekről?



<div class='spacer'></div>
Vissza az elejére
horpad
p aug 03 2012, 08:54
horpad

Regisztrált tag #120
Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06
Üzenetek: 808

Szia Phobos!
A legegyszerűbb, ha lehí­vod a Hirise böngészőt, Katt ide! mert az minden képet megmutat a régiektől a legújabbakig, csupán a megfelelő kordinátákra kell ráhúzni. (De ha MOC, akkor előtte a W hosszúságot számold át E-re.: E° = 360° - W°, mert azzal dolgozik.)
A keresett képedhez állí­tsd be az alábbi paramétereket, és láthatók lesznek azok, amik rátakarnak.
Sajnos Hirise egy sem, de ctx annál több. Ez utóbbinak csak a JPEG2000-es változata (lehí­vás után jobbra lent) használható igazán, de azért abból a Hiview elég sokat ki tud hozni.




Vissza az elejére
Oldal:       >>   

Ugrás:     Vissza az elejére

Téma átvétele: rss 0.92 Téma átvétele: rss 2.0 Téma átvétele: RDF
Powered by e107 Forum System