:: Fórumok :: Földönkí­vüliek, idegen világok :: Beszéljünk a Marsról
 
<< Előző téma | Következő téma >>
Képek és szí­nek
Oldal:   <<        >>  
Moderátorok: nordi, fulldragon, Ernő, horpad, Róza
Szerző Üzenet
yup
sze nov 14 2012, 10:51
Regisztrált tag #409
Regisztrált: v febr 05 2012, 09:25
Üzenetek: 139
Gondolom, többen tamáskodnak a marsi képek szí­neit illetően: most akkor mi is az igazi? A Curiosity közzétett szí­nes képei akkor mégsem adják vissza hűen a látvány szí­neit?
Valószí­nűleg többekben felmerült a kérdés, hogy én miért állí­tom olyan biztosan azt, hogy a Curiosity szí­nes képeit linearizálni kell (amitől észrevehetően sötétebb tónusok jelennek meg a képen), meg hogy a saját szí­neskép előállí­tó eljárásommal elég jó szí­nes képeket tudtam készaí­teni a Spirit illetve az Oppy szí­nszűrős képei segí­tségével.
Nos, a kérdés megválaszolásához segí­tséget nyújthatnak a méltatlanul elfeledett Viking leszállóegységek felvételei. Ezek egy helyben ácsorogtak a Marson, és bár a kamerájuk mai szemmel nézve elég elmaradott technikát képviselt (hasonlí­tott a fénymásolők működéséhez), de viszonylag rendes, szélessávú RGB szí­nszűrőkkel rendelkezett, í­gy gyakorlatilag szabályos RGB rétegképeket tudott készí­teni. (Volt persze infravörös szűrője is, de azokat a felvételeket más célra lehetett használni, illetve egy kismértékű korrekciót lehetett velük végezni az R/G/B rétegképeken, mert azok a szűrők egy kissé átengedtek az IR tartományban is..)
Persze, a tökéletlensége miatt (6 bites A/D koverzió) kicsi volt a képek dinamikatartománya, í­gy könnyen túlvezérlődhetett valamelyik alapszí­n, de ezt leszámí­tva, pláne kiegyenlí­tett megvilágí­tású viszonyok közt elég jó szí­nes képeket lehetett vele alkotni, ha az ember használta az egyes szűrők átviteli paramétereit.
Nos, érdemes megcsodálni, hogy már akkor milyen jó képeket lehetett készí­teni, és hogy ezek a képek szí­nvilágukban, tónusukban mennyire hasonlatosak az általam készí­tett Spirit/Oppy illetve a linearizált Curiosity szí­nes képekéhez.

í‰rdemes megfigyelni ezeken a képeken is az égbolt szí­neváltozását a horizonttól a magasabb látószögig.
Ezek ismeretében gondolom, hogy ha már 5 különböző (Viking I / Viking II, Spirit / Opportunity, Curiosity) kamera mind nagyon hasonló képet készí­t, akkor ami szí­neket látunk a képeiken, közel lehet a valósághoz.
<div class='spacer'></div>

<div class='spacer'></div>

<div class='spacer'></div>

<div class='spacer'></div>


Large : Katt ide!


[ Módosítva cs nov 29 2012, 01:48 ]
Vissza az elejére
horpad
h nov 19 2012, 01:24
horpad

Regisztrált tag #120
Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06
Üzenetek: 808
Marsi körpanoráma a Gale kráter aljából 32334x1609 pixeles részletességgel.
…(és talán még yup igényeit is kielégí­tő szí­nárnyalatban.)
Katt ide!
Vissza az elejére
horpad
cs nov 29 2012, 01:40
horpad

Regisztrált tag #120
Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06
Üzenetek: 808

úgy tűnt, sol109-re megvan az összes mozaik egy látványos panorámakép összerakásához.
Bele is vágtam, de csak eddig jutottam vele … Large : Katt ide!
Végül úgy döntöttem, inkább keresek egy nálamnál profibb és türelmesebb akárkit, de nem folytatom…
… í­gy találtam rá Damien Bouic oldalára is : Katt ide!
Nem fűzök hozzá semmit, lapozzátok át.





Vissza az elejére
horpad
h dec 03 2012, 01:08
horpad

Regisztrált tag #120
Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06
Üzenetek: 808

Marsi csendélet … kőzetlemezek a Curiosity útja mentén.
A MastcamR sol110-es képeiből. Katt ide! illetve Katt ide!
De ha nincs kedved a nagy képekkel bí­belődni, a bejelölt részt itt is megnézheted Katt ide!





Vissza az elejére
horpad
p dec 21 2012, 01:22
horpad

Regisztrált tag #120
Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06
Üzenetek: 808

Mindössze 39 m-t kellett gurulnia a rovernek ahhoz, hogy még az előbbinél is egzotikusabb látvány táruljon a szeme elé.
Íme a ’Shaler’-nek elnevezett rétegezett sziklapad : Katt ide!
Szereóban pedig (piroskék szemüveggel) még ennél is látványosabb : Katt ide!

Large : Katt ide!




Vissza az elejére
horpad
v dec 30 2012, 01:59
horpad

Regisztrált tag #120
Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06
Üzenetek: 808

Egyre tudatosabb, célirányosabb, és ezúttal egyre követhetőbb is a mastcam-ok marsfelszínt megjelenítő stratégiája.
A példa kedvéért nézzük meg sol 137-et. Katt ide!
Először mindig találunk egy átfogó képet a bal kamera rögzítésében. Katt ide!
És ezt azonnal követi egy kiemelt részlet a jobb kamera által megjelenítve. Katt ide!
Így ezekből a felvételekből nem csak egy kiterjedt panoráma állítható össze, de sztereó megjelenítésre is alkalmasak.







Vissza az elejére
horpad
h jan 07 2013, 01:54
horpad

Regisztrált tag #120
Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06
Üzenetek: 808

A képen látható ruhf antenna csak akkor hajlandó valódi ezüstös színét megmutatni, amikor közvelenül a Nap irányából érkező fehér fényű megvilágítás éri.
- Ugyanis a környezetről visszaverődő szórt fény nem ilyen....
Az alapkép összetevői teljes méretben : Katt ide! illetve Katt ide!



Vissza az elejére
horpad
cs jan 10 2013, 01:53
horpad

Regisztrált tag #120
Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06
Üzenetek: 808

Működik ....





Vissza az elejére
horpad
v jan 20 2013, 02:04
horpad

Regisztrált tag #120
Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06
Üzenetek: 808

Ez a MastCam fotó már korábban készült (sol 120 "Shaler"), de csak a napokban került fel a hivatalos oldalra.
Most mégsem a látványos kőzetlemezek kedvéért vettem elő ezt a színkorrekciós képet,
hanem elsősorban a "talajra fektetett" méretskála miatt.
Nagy segítség lehet a méretarányok meghatározásában a rover közvetlen környezetében készített későbbi felvételeknél.

A teljes mérethez Katt ide!



Vissza az elejére
horpad
szo jan 26 2013, 01:32
horpad

Regisztrált tag #120
Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06
Üzenetek: 808

sol 166 ... kamerák munka közben ...
A fedélzeti Hazcam azt a pillanatot csípte el, amikor a MAHLI ezt a talajközeli képet készítette.
Mindkét felvétel megtekinthető teljes méretben is : Katt ide! illetve Katt ide!




Vissza az elejére
Oldal:   <<        >>   

Ugrás:     Vissza az elejére

Téma átvétele: rss 0.92 Téma átvétele: rss 2.0 Téma átvétele: RDF
Powered by e107 Forum System