
| Kezdőlap Fórum Kezdölap 2014 Epsion Tájékoztató A Mars titkai Zene |
| :: Fórumok :: Földönkívüliek, idegen világok :: Beszéljünk a Marsról |
|
<< Előző téma | Következő téma >> |
| Liquefaction-jelenségek a Marson | ||
| Oldal: << >> | |
|
Moderátorok: nordi, fulldragon, Ernő, horpad, Róza
|
| Szerző | Üzenet | ||
| horpad |
| ||
horpad![]() ![]() Regisztrált tag #120 Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06Üzenetek: 808 | A kráter a Hellas medence északi szélén található, ez a terület még a Valles Marineris aljánál is mélyebb. Katt ide! A közelkép viharos múltról árulkodik. A kráter alját forró iszaptenger borította, amely állandó utánpótlást kapott a központi hasadékból. A hőforrás elapadtával a kráterfenék vízkészlete szinte teljes mértékben elforrott, elpárolgott, mivel a mélyből továbbra is feláramló hő nem engedte megfagyni. A vízveszteség egyben térfogatcsökkenéssel is járt, és talán ennek tudható be az aljzat megsüllyedése a hasadék pereméhez képest. Ennek ellenére a nagyításon megfigyelhető sötét foltok akár késői kiolvadások nyomai is lehetnek, tetézve még egy gyanúsan folyásra emlékeztető sötét sávval is. ![]() ![]() | ||
| Vissza az elejére | | ||
| horpad |
| ||
horpad![]() ![]() Regisztrált tag #120 Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06Üzenetek: 808 | Åsi iszapvulkánok csoportosulása a Cydonia régió déli részén. Katt ide! Egy közülük nagyon kilóg a sorból, főként üde fiatalságával hívja fel magára a figyelmet. Azt külön is érdemes megtekinteni. ![]() ![]() | ||
| Vissza az elejére | | ||
| horpad |
| ||
horpad![]() ![]() Regisztrált tag #120 Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06Üzenetek: 808 | í‰rdekes, sekély megsüllyedések (Shallow Depressions) halmaza található az Amazonis síkságon. A teljes képen még ennél is sokkal több. Katt ide! í‰s szinte valamennyi mélyedés centrumában ott a természetes képződésű lefolyó, ahol az egykori víz távozott a felszínről. Lehetséges volna, hogy a hajdani vizes korszak utolsó epizódját örökíti meg ez a felvétel ...? ![]() | ||
| Vissza az elejére | | ||
| horpad |
| ||
horpad![]() ![]() Regisztrált tag #120 Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06Üzenetek: 808 | Sajátos alakzatok és hasadékok egy völgy aljában. Tekintsétek meg a teljes képet is. Katt ide! ![]() Mike Mellon elmélete szerint kis mélységben egy jeges gleccser lapul, és annak mocorgása alakítja a felszínt. Lehet benne valami . . . . | ||
| Vissza az elejére | | ||
| horpad |
| ||
horpad![]() ![]() Regisztrált tag #120 Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06Üzenetek: 808 | A felvétel az Arcadia Planitia délkeleti peremén készült. Ez talán az egyike az utolsó aktiv hasadékoknak. Katt ide! ![]() | ||
| Vissza az elejére | | ||
| horpad |
| ||
horpad![]() ![]() Regisztrált tag #120 Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06Üzenetek: 808 | í‰rdekes alakzatok a Reull Vallis keleti csatornája mentén, -talán a kettévágott ősi kráter falának maradványai-, melyet a felszín alatt ébredő szeizmikus erők sem nagyon kíméltek. Katt ide! ![]() | ||
| Vissza az elejére | | ||
| horpad |
| ||
horpad![]() ![]() Regisztrált tag #120 Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06Üzenetek: 808 | Heves kiolvadást követő sárlavina nyomai figyelhetők meg az alábbi képen. Az eredetihez Katt ide! ...és létezik továbbá egy szteró párja is Katt ide! A látvány izgalmas történetet mesél el. A teljes zoomnál látható, ahogy a kis kráter északnyugati pereme fölszakadt, és a feltörő gőz, forró víz, iszap híg keveréke déli irányba zúdult... Mindezekért vélhetően az az apró junior becsapódás a felelős, amely még az arizonai meteorit (Barringer-kráter) méretét sem éri el. ![]() ![]() Magánvélemény ugyan, de szerintem a ritka marsi légkör túlságosan is szűk csatorna az ütközés hatalmas hőjének ilyen mértékű elvezetésére. Lehetne még polemizálni a szétfutó talajrezgések által eloszló energiáról akár, de úgy gondolom, létezik ennél vonzóbb alternativa is.: -A becsapódás helyszíne fölött tartósan visszamaradt izzó porfelhő sugárzása, amely véleményem szerint képes volt a felvételen látható hatások előidézésére. | ||
| Vissza az elejére | | ||
| horpad |
| ||
horpad![]() ![]() Regisztrált tag #120 Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06Üzenetek: 808 | Minek nevezzelek… Sajátos alakzat az Utopia régió területén... Két kisebb kráter fúziójából jött létre, a kivitelezője a mélyből feltörő víz, amely megfagyott iszaptengert hagyott maga után... Az apró mélyedések aljának sötét foltjai alkalmi kiolvadásokat idéznek, és ilyenek akár még napjainkban is előfordulhatnak… Katt ide! ![]() ![]() | ||
| Vissza az elejére | | ||
| horpad |
| ||
horpad![]() ![]() Regisztrált tag #120 Regisztrált: h febr 07 2011, 02:06Üzenetek: 808 | NASA-ék csak most vették elő azt a képet, amivel én már ez év február 6.-án foglalkoztam. Katt ide! A Hirise csapat elemzéséhez pedig Katt ide! . Gyorsnézethez javasolt a JPEG map projected változat. úgy látom a vélemények alapjaiban megegyeznek: -mindennek a jég az oka… P.s.: Lehet, hogy ezt az oldalt is "figyelik", úgy mint Aranylaciét...??? [ Módosítva p jún 29 2012, 05:21 ] | ||
| Vissza az elejére | | ||
| phobos |
| ||
![]() Regisztrált tag #446 Regisztrált: cs ápr 19 2012, 01:54Üzenetek: 23 | Ki az az "Aranylaci" ??? | ||
| Vissza az elejére | | ||
| Oldal: << >> | |