+ A | - a | Visszaállít
2011. máj.
09
  Lézerrel lövik az eget a csillagászok
Kategória: Tudomány és érdekesség - Közzétette: fulldragon
szerző: Kereszturi Ákos

Két lézersugarat lőnek az űrbe a Hawaii-szigeteken felállí­tott Keck Obszervatóriumból. A művelet célja két úgynevezett műcsillag létrehozása a felsőlégkörben, amelyek alapján a távcsövek tükrét deformálva ellensúlyozható a légköri zavarok hatása, és pontosabb megfigyelés végezhető.

Nem csak a világűrből lehet pengeéles csillagászati fotókat készí­teni. A modern technológia révén a légkör zavaró hatása, az apró turbulenciák következménye bolygónk felszí­néről vizsgálva is csökkenthető. Az í­gy előállí­tott kép persze nem lehetne olyan részletes, mint egy azonos méretű űrtávcsőnél, azonban a Föld felszí­nén sokkal nagyobb műszerek állí­thatók fel - és végeredményben az űrtávcsövekkel "versenyképes" teleszkópokat kapunk.

A földi optikai csillagászati észlelések egyik fő nehézségét a légkör jelenti: eltérő sűrűségű részek kavarognak benne, ahol a világűrből érkező fénysugarak hol erre, hol arra változtatnak irányt. A fénysugarak útjában í­gy keletkezett eltérés csekély, azonban emiatt a csillagok fénye enyhén pislogni, ugrálni (szakkifejezéssel szcintillálni látszik). Ezért egy adott felbontásnál részletesebb képek nem is készülhetnének a felszí­nről.

A modern távcsöveknél azonban már van mód a kellemetlen hatás mérséklésére; a tükör alakját folyamatosan úgy változtatják, hogy az részben kompenzálja a légkör torzí­tó hatását. Ezt nevezik adaptí­v optikának. Az ilyen távcsövek tükrének alakját másodpercenként többször - nagyon csekély mértékben - módosí­tják.



A Keck-1 (balra) és a Keck-2 (jobbra) távcsövekből kiinduló lézersugarak műcsillagokat hoznak létre a magasban (Andrew Cooper, W. M. Keck Observatory)

A torzí­tás mértékének, jellegének megállapí­tásához azonban mindig kell egy fényes csillag a megfigyelés irányában az égbolton, amelynek elvileg pontszerű alakját "szétkeni" a légkör. Ez alapján számolják ki a légköri torzí­tás mértékét. Ilyen fényes csillag azonban nincs mindig az éppen vizsgált objektum látómezejében. Ilyenkor egy műcsillagot hoznak létre: egy lézersugárral a légkör magasabb részeiben gerjesztik és fénykibocsátásra késztetik a gázokat, és az í­gy keletkező műcsillag alapján már pontosan megállapí­tható, milyen torzí­tás lép fel a légkörben.



A Keck-1 (balra) és a Keck-2 (jobbra) távcsövek célpontjai felé kiinduló lézersugarak (Dan Birchall, Subaru Telescope.)

Veszélyes-e a lézer a műholdakra?
A csillagászati megfigyeléseknél a műcsillagok létrehozására szolgáló lézer nem olyan erős, hogy megrongáljon egy műholdat, ha az a kérdéses időpontban és égterületen véletlenül éppen áthalad a távcső felett. Azonban a bolygónk felszí­nét vizsgáló műholdak érzékeny detektorainak árthat a lézersugár, ezért az ilyen helyzeteket kerülni kell. Ennek megfelelően minden lézersugaras műcsillaggal támogatott észlelés előtt a csillagászok a kaliforniai Vandenberg Légibázison üzemelő központtól kérnek engedélyt a megfigyelés elvégzésére, annak pontos adatai (helyszí­ne, időpontja és égi iránya) alapján. Igy elkerülhető, hogy esetleg egy műhold érzékeny detektorai károsodjanak a lézersugártól.

forrás:/origo/
Oszd meg:   Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon

+ A | - a | Visszaállít
2011. máj.
09
  Nincs vége a kí­nai Nagy Falnak
Kategória: Maradjunk a Földön - Közzétette: fulldragon
A kí­nai Nagy Fal eddig ismeretlen darabjait fedezték fel. A helyiek az ősi téglákból házakat is épí­tettek.
Az í‰szakkelet-Kí­na hegyvidéken, a Liaoning tartománybeli falusiak ősei sohasem sejtették, hogy a kövek, amelyeket nem egyszer házaik épí­téséhez is felhasználtak, egykor a Nagy Falhoz tartoztak.


A világ hetedik csodájaként emlegetett épí­tmény története Kr. e. VII. századba nyúlik vissza. Közép-Kí­nában először az északon élő népek támadásait előrejelző hatalmas őrtornyokat, bástyákat, illetve erődí­tményeket emeltek, majd később ezeket falakkal kötötték össze, illetve a területek urai határaikon külön falakat épí­tettek.

Amikor Kr. e. 221-ben Csin Si-huang császár egyesí­tette az országot, összekötötte a korábbi fejedelemségek által épí­tett falakat, hogy í­gy védekezzen a mongol népek lovascsapatainak támadása ellen. Akkor a Nagy Fal hossza már meghaladta az ötezer kilométert.

A Csint követő Han dinasztia több mint 10 ezer kilométerrel toldotta meg a falat.

Az évszázadok és évezredek során a különböző kí­nai dinasztiák mind hozzátették a maguk szakaszát a korábban épí­tettekhez. Ha összeadjuk az összes - hegyvonulatokon kí­gyózó, sivatagokon, pusztaságokon, mocsaras területeken át vezető - falszakaszt, akkor hosszuk meghaladja az 50 ezer kilométert.
A ma viszonylag épségben látható és turisták által látogatott Nagy Fal az 1368 és 1644 között uralkodott Ming dinasztia idején épült. Az északkelet-kí­nai Liaoning tartományból indul és a Góbi-sivatag homokjában vész el. Hossza 7 ezer 300 kilométer.
Kí­nában időről időre hí­rt adnak az újabb és újabb felfedezésekről. A régészeti feltárások nyomán mind inkább kiderül: az 1987 óta a világörökség részét képező Nagy Falnak még mindig "nincs vége".

forrás:/hir24/

Oszd meg:   Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon

+ A | - a | Visszaállít
2011. máj.
09
  A Reiki, gyógyulás és gyógyí­tás útja
Kategória: Ezotéria és hasonlók - Közzétette: fulldragon
beküldte: Vicus

A REIKI japán szó és két szótagból áll: a "rei" a kozmikus jellegre utal, míg a "ki" az ősi keleti filozófiákban megtalálható qi, prána, fény, csi -vel azonos életerőt jelenti, amely minden élőlény létének alapja. Ez egy energia szemléletű gyógymód, abszolút kellemes.

A Reiki minden szinten hat, fizikai, mentális, érzelmi, és spirituálisan, helyre állí­tja a spirituális és mentális egyensúlyt. Az okszinten hat a betegségre, megszünteti a negatí­v energia blokkokat, energia mintákat.

A reiki mindenen felül áll holisztikus hatásában. A vele való gyógyí­tás azon az elven alapszik, mely szerint minden energiából áll. A reiki pl. rendkí­vüli módon gyorsí­tja a sebgyógyulást, közérzetjaví­tó, stresszoldó, csökkenti a gyógyszerek mellékhatásait, egészséges harmóniát teremt kí­vül és belül, segí­thet megszabadulni a rossz szokásoktól.

Bővebben:

- Energiával, életerővel látja el a testet és a lelket;
- Kiegyenlí­ti, egyensúlyba hozza a test energiáit;
- Támogatja a test természetes képességét hogy önmagát meggyógyí­tsa;
- Helyreállí­tja a spirituális és mentális egyensúlyt;
- Megszünteti a stresszt, felszabadí­tja az érzelmi blokkokat;
- Támogatást ad a változások idején (születés, halál, életstí­lus-változás);
- Erősí­ti a kreativitást;
- A betegség okszintjén hat, nem a tüneti szinten;
- Felszabadí­tja a blokkolódott és negatí­v energia mintákat (ebben benne foglaltatik a fájdalom, hozzánk kapcsolódott romboló érzelmi minták és múlt életbeli tapasztalatok);
- Biztosí­tja a teljes relaxációt, kellemes érzést és egységet;
- Tisztí­tja a testet a toxinoktól, mérgektől;
- önmagát szabályozza a kezelt személy szükséglete szerint;
- Támogatja és felerősí­ti minden más kezelés, terápia hatását természetes módon.

Működik állatokon, növényeken, mindenen és mindenkin, a csecsemőtől az aggastyánig.
Minden szintjét eléri a létezésnek, fizikai, mentális, érzelmi, és spirituálisan - létrehozza az egyensúlyt minden szinten.
Az Isteni tudatosság által irányí­tott és csak a szükséges mennyiséget kapja a kezelt személy az adott területre amelynek szüksége van rá.

A Reiki soha nem okoz semmilyen károsodást.


forrás:/Lelkünk utja/


Oszd meg:   Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon

Hírkategóriák