Hír: Halálcsillag a világűrben - Van-e a Napnak halált hozó ”testvére”?
(Kategória: Csillagászat, űrkutatás)
Küldte: fulldragon
kedd 03 szeptember 2013 - 00:56:50

szerző: Borisz Pavliscsev

A Napnak lehet, hogy van egy ”nővére”, amely kettős csillagrendszert alkot vele. A tudósok szerint ez a csillag egy barna törpe, amelynek köze van a szárazföldi fajok rendszeres tömeges kihalásához.
A feltételezett csillag története 1984-re nyúlik vissza. Akkor a chicagói David Raup és Jack Sepkoski paleontológusok megjelentettek egy munkát, amely szerint a földi élőlények 26 millió évente tömegesen kihalnak. A következtetésre a negyed milliárd évvel ezelőtt élt tengeri élőlények fosszíliái alapján jutottak. A tudósok úgy vélték, hogy a ciklus okát nem a Földön kell keresni, a rejtély feltárásához pedig csillagászok kapcsolódtak.


Nem sokkal később olyan magyarázatok jelentek meg, amelyek szerint a Nap egy kettős csillag. A pár második és sokkal könnyebb eleme, amelyet Nemesisnek neveztek el, egy barna törpe. A Nemesis egy hosszúkás pályán mozog, amely másfél fényévre található a Naptól. Amikor 26 millió évente találkoznak, a törpe belép az Oort-felhőbe, amely a Naprendszer körüli trillió jégtömbökből álló hatalmas szféra. A gravitációs perturbáció miatt rengeteg tömb kiszakad a felhőből és üstökös formájában a Földre és más bolygókra hull. A Föld erőteljes időszakos ”bombázása” az élőlények kihalásához vezet.

A barna törpe nem világít és csak infravörös érzékelővel látható. Az infravörös teleszkópok használata semmire se vezetett. 2012-ben a NASA megjelentette az egész égbolt legátfogóbb képét a körpályán keringő WISE teleszkóp segítségével. A képbe belekerültek újonnan felfedezett barna törpék 20 fényévnyi távolságra a Naptól. A paramétereik nem egyeztek meg a Nemesissel.

Nemrég újabb bizonyítékok jelentek meg arra vonatkozólag, hogy szárazföldi fajok tömeges kihalása történt egy és ugyanazon időszakban. Csak 27, nem pedig 26 millió évente. Így a ”halálcsillag” elmélet hívei lelkesen fogadták a hírt. Ők rámutatnak a Plútó és más távolabbi testek mozgásának a furcsaságára, olyanokéra, mint a Haumea, Makemake és Eris kisbolygók. Azt állítják, hogy ezek pályája erősen hajlik a többi bolygó forgási síkjához a Nemesis hatása miatt. A tudós Dmitrij Vibe csillagász ezzel nem ért egyet:

Réges-régen a Naprendszer nem kettős vagy hármas rendszer része lehetett, hanem egy csillaghalmazé, ahol a csillagok gyakran közeledtek egymáshoz. Majd a halmaz összeomlott és a csillagok egyedül folytatták a mozgást a galaxisban. Az egyik ilyen csillag, amely kiesett a csoportból, maga a Nap.

Egyelőre azonban senki se tudta bebizonyítani, hogy ”halálcsillagok” nincsenek és nem is lehetnek. Lehetséges, hogy a Nemesis a jövőben ”bekerül a képbe”, amit az égboltról készítenek majd a sokkal érzékenyebb, új generációs teleszkópok segítségével.

forrás:/ruvr.ru/



Ezen hír származási helye:
( http://archiv.paramoral.eu/news.php?extend.3560 )